Sign In

Karolina Ożga jest młodą rolniczką, która łączy rodzinną tradycję z przywiązaniem do ziemi i ekologii.

Wdraża nowoczesne technologie jednocześnie wracając do rolnictwa bez chemii. Od ponad 10 lat prowadzi gospodarstwo rolne na terenie gmin Żarów i Świdnica. Swoją wiedzę i doświadczenie głównie czerpie od rodziców, którzy przeszło 20 lat nie stosują nawozów fosforowo- potasowych, a ziemię uprawiają bez pługa. Na ich przykładzie przekonała się, że warto współpracować z naturą, a nie tylko z nią walczyć twardą chemią. Z drugiej strony zestawiła to z wiedzą uniwersytecką, kierunku rolnictwo, który ukończyła.

Od 2017 roku uprawia ziemię w systemie ekologicznym na wszystkich swoich gruntach. Na terenie gospodarstwa uprawiane są ziemniaki (docelowo na ekologiczne frytki), stara odmiana pszenicy Ostka Grodkowicka Gruboziarnista, która niedawno stanowiła jeszcze rezerwę w banku genów. Dzisiaj z ziarna zbóż otrzymują mąkę, która jest składnikiem wielu potraw na okolicznych stołach i cieszy się uznaniem wymagających klientów. W uprawach jej gospodarstwa króluje ekologiczna soja BEZ GMO, która stanowi składnik ekologicznych pasz, a w gospodarstwie w ramach Rolniczego handlu detalicznego powstaje wyjątkowy napój sojowy, tofu czy wegańskie pasty.

Wraz z rodziną dba o jakość gleby . Nie stosuje środków chemicznych, ani nie prowadzi działań, które mogłyby spowodować degradację ziemi.

W swoich działaniach maja na uwadze nie tylko własne dobro, ale dobro przyszłych pokoleń dlatego chcą zostawić im żyzną i bogatą w życie biologiczne glebę, która jest warsztatem pracy każdego rolnika.

W gospodarstwie organizowane są spotkania edukacyjno- warsztatowe, których celem jest pokazanie na przykładzie rodzinnych gospodarstw, że przejście wielkoobszarowych gospodarstw konwencjonalnych na ekologiczne przy pomocy technologii Plocher jest możliwe i wciąż ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowe dla rolnika, środowiska i odbiorców. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny do pielenia upraw. Podczas spotkań chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, które udało się im zebrać na przestrzeni lat.

“Rolnictwo nauczyło mnie obserwować i dostrzegać piękno natury. Zrozumiałam, że to Ziemia jest gospodarzem, a my ludzie – zaledwie jej gośćmi” to motto gospodarstwa Karoliny.

Kategorie

Lokalizacja

Reviews are closed.

Facebook