Sign In

Ekologiczne gospodarstwo Wańczykówka położone jest w Sudetach, Górach Kamiennych z pięknym widokiem na Śnieżkę. Na terenie gospodarstwa działa nowoczesna serowarnia oraz sklep gospodarski, w którym można kupić wszystko, co dobre i lokalne.


Prowadzą hodowlę krów i kóz oraz uprawę roślin w systemie ekologicznym. W 2021 r zajęli pierwsze miejsce w konkursie na”Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Polsce”.

Uprawa warzyw w systemie ekologicznym to ich najmłodsze dziecko. Od wczesnej wiosny, która w Krzeszowie bywa chłodna, uprawiają warzywa pod osłoną, by później uprawiać je na odkrytej, ziemi użyźnionej obornikiem pochodzącym od własnych zwierząt oraz stosując tylko w pełni naturalne zabiegi agrotechniczne, takie jak płodozmian, uprawki i odchwaszczanie ręczne.

Najstarszym dzieckiem Wańczyków to hodowla bydła i serowarstwo. Tutaj w Wańczykówce powstaje nabiał produkowany w sposób ręczny nawiązując do tradycji serowarów. Drużyna Wańczykówki, wsparta na członkach rodziny, wkłada całe serce i zaangażowanie w każdy ręcznie wyrabiany krążek sera! Tworzą ekologiczne sery krowie i kozie  a także fantastyczne jogurty i masło. Ich produkty nabyć można bezpośrednio w sklepie w gospodarstwie, ale również na licznych bazarach, w tym w sklepikach gospodarskich w ramach Jest Alternatywa! Ich produkty są w większości pakowane w papier i szkło, wprowadzony system kaucyjny pomaga w powtórnym użyciu butelek czy słoików.

Wańczykówka to bezsprzecznie działalność edukacyjna. Prowadzą warsztaty serowarskie przeznaczone dla serowarów pragnących utrwalić i pogłębić swoja wiedzę, jak również dla hobbystów. Dzielą się swoją pasją i wiedzą oraz działają społecznie, a przyjazny kontakt z ludźmi to coś co jest wpisane w ich codzienność. W sezonie organizują degustacje oraz warsztaty dla dzieci w gospodarstwie upowszechniając wiedzę o ekologicznym chowie zwierząt oraz promując żywność ekologiczną.

Chyba nie mogli by żyć bez działalności społecznej i tej w regionie. Działają od lat w Stowarzyszeniu Serowarów Farmerskich i Zagrodowych nieustannie dbając o doskonalenie umiejętności z zakresu serowarstwa. Wraz ze Stowarzyszeniem organizują festiwale, szkolenia, wyjazdy studyjne i spotkania naukowe.

Kategorie

Lokalizacja

Reviews are closed.

Facebook