Sign In

Targ Ziemi130 powstał w 2018 z inicjatywy założycielek dwóch gospodarstw ekologicznych leżących w bezpośrednim sąsiedztwie: Bzowej Ostoi ekologicznego gospodarstwa przypałacowego w Kraskowie (produkcja ekologicznych warzyw, owoców, ziół, siana i ekologicznego obornika, kuchnia ekologiczna Prosto z Ziemi: posiłki z ekologicznych warzyw z Bzowej Ostoi, oraz zaprzyjaźnionych kooperatywnych gospodarstw), i Kozłonogiej w Klecinie (produkcja ekologicznego mleka i serów kozich, wypiek chleba).

Równocześnie były one twórczyniami Kooperatywy 124 oddolnej, nieformalnej grupy skupiającej ciekawe i transparentne inicjatywy na poziomie gospodarstw rolnych, ale również projektów edukacyjnych i rzemiosła.

Targ Ziemi 130 powstał na terenie żywego, pracującego gospodarstwa ekologicznego, w budynkach dawnych stajni i dziedzińca gospodarstwa Bzowa Ostoja, gdzie funkcjonuje do dziś. Odbywa się w pierwszą niedzielę miesiąca, kiedy to Bzowa Ostoja otwiera swoje bramy dla kooperatywnych wystawców Targu Ziemi, oraz odwiedzających ich gości, łowców dobrych produktów.

Targ Ziemi130 jest przede wszystkim projektem oddolnym, zaangażowanym społecznie, łączącym aspekt społeczny, rolniczy i artystyczny. Prezentuje i komunikuje producentów: małe gospodarstwa wytwarzające uczciwe, proste, nieprzetworzone produkty, oraz bezkompromisowe, naturalne i nowatorskie rzemiosło z odbiorcami poszukującymi właśnie takich produktów.
Aspekt komercyjny nie jest dla nas priorytetem, choć zdrowy wzrost gospodarstw i małych twórców jest ważnym elementem.

 

Jako Kooperatywa124 stawiamy na odpowiedzialne partnerstwo, uważną współobecność, chcemy wiedzieć i rozumieć sąsiadów, ich potrzeby i starania.

Prawie wszyscy kooperatywni mieszkają, tworzą, pracują, hodują swoje stada i uprawiają warzywa i owoce blisko siebie, stąd nawiązanie do lokalności i końcówki naszego kodu pocztowego 124, oraz zabawne odniesienie do faktu, że staramy się wypracowywać więcej niż 100% normy.

Unikamy mozolnych wypraw, bezimiennych, masowych produktów z wielkich molochów. Zgodnie z założeniami Kooperatywy124.
Każda wyprawa na targ Ziemi po taki produkt będzie przygodą, spotkaniem z drugim człowiekiem i dziełem jego rąk. To produkty nacechowane miłością i prawdziwym ludzkim zaangażowaniem. Piękne tkaniny, ceramika, obiekty artystyczne, produkty bezpośrednio z gospodarstw.

Dodatkowo na Targu ziemi prowadzimy warsztaty, na których każdy z Wystawców opowiada o swoim produkcie i wprowadza w arkana jego powstania, tak by odbiorca wiedział co je, skąd pochodzi jego jedzenie i jak zostało wyprodukowane.

Kategorie

Lokalizacja

Reviews are closed.

Facebook